sztuki-studio.pl

Dieta - co to w ogóle jest?

Z samym słowem „dieta” mamy love&hate relationship. Kulturowo- jest ono nacechowane stresem, strachem, odrzuceniem, trudnościami, brakiem przyjemności. My chcemy, żeby dieta była czymś, o czym myślimy: “O matko, ja to chcę!”.

To teraz teoria i sama definicja – dieta jest to styl żywienia czy sposób odżywiania stosowany przez daną osobę, dostosowany do trybu życia, czynników fizjologicznych oraz stanu zdrowia. Niestety, potocznie „dieta” jest używana przede wszystkim w kontekście odchudzania, ma trwać dany okres, kojarzy się z restrykcjami, zakazami i głodzeniem się, a po jej ukończeniu ma się pojawić konkretna liczba na wadze. Co później? Pomijając fakt czy nasza dieta przyniosła oczekiwany rezultat, jeśli po jej zakończeniu wracamy do starych nawyków żywieniowych, otwieramy na oścież drzwi dla efektu jojo oraz do rozregulowania różnych układów w naszym organizmie. 

Aby nie popełniać takich błędów i nie wpadać w skrajności, warto zainwestować w edukację, wypracować prawidłowe nawyki żywieniowe i znaleźć swój indywidualny sposób żywienia. 

Na początek zaczynijmy od odczarowania słowa „dieta”: 

Dieta to paliwo dla Twojego organizmu, żebyś mogła robić te wszystkie super rzeczy, które lubisz i chcesz robić. 

Dieta to sposób na poprawę jakości życia i samopoczucia oraz odżywienie organizmu. 

Dieta to sztuka wybierania tego, co jest dla Ciebie korzystne – w danym momencie i długofalowo. 

Dieta to inwestycja w zdrowie

Dieta to odkrywanie nowych smaków i przyjemność z gotowania. 

Dieta to równowaga między zbilansowanymi posiłkami a tzw. comfort food.

Szukasz swojego stylu żywienia?

Zapraszamy Cię na konsultację!