sztuki-studio.pl

Błonnik

Tak jak najlepszy przyjaciel, zadba o Twoje dobre samopoczucie – usprawni pracę jelit, zwiększy uczucie sytości po posiłkach, poprawi wrażliwość na insulinę, wzbogaci mikrobiotę i w ujęciu długofalowym, wesprze Twoje zdrowie. Ale co to tak właściwie jest i jak działa? Czytaj dalej!

 

Błonnik to różnorodne substancje, zazwyczaj pochodzenia roślinnego, nieulegające trawieniu przez enzymy przewodu pokarmowego człowieka oraz zwierząt monogastrycznych. Jest to mieszanina substancji o charakterze polisacharydowym (celuloza, hemicelulozy, pektyny, gumy, śluzy) i niepolisacharydowym (ligniny, kutyny). Spożycie błonnika ma duże znaczenie dla funkcjonowania przewodu pokarmowego.

 

Wyróżniamy dwa rodzaje błonnika. Rozpuszczalny – rozpuszczalny w wodzie, tworzy “żel” w przewodzie pokarmowym, co może pomóc w regulowaniu poziomu cukru we krwi i obniżaniu poziomu cholesterolu. Nierozpuszczalny – nie rozpuszcza się w wodzie, ale absorbuje ją, co pomaga w zwiększeniu objętości stolca i ułatwia jego przesuwanie przez jelita.

 

Według WHO dzienne spożycie błonnika powinno wynosić około 20-40g. Jest on niezbędny do sprawnego funkcjonowania układu pokarmowego, ale i daje uczucie sytości (tym samym jest przydatny w momencie redukcji masy ciała), korzystnie wpływa na mikrobiotę jelitową i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zastanawiasz się czy jesz go wystarczającą ilość? Warto to sprawdzić, bo jak podają statystyki, odpowiednią ilość błonnika spożywa zaledwie 5% Amerykanów…

 

A warto dlatego, że niektóre rodzaje błonnika mają właściwości prebiotyczne, co oznacza, że służą jako pożywka dla korzystnych bakterii w jelitach, wspierając zdrową mikroflorę jelitową. Błonnik może także pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi poprzez opóźnienie wchłaniania cukrów z przewodu pokarmowego oraz zwiększenie wrażliwości na insulinę. Jeżeli borykasz się z zaparciami, to pamiętaj, że błonnik pomaga w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki jelitowej, co przyspiesza przesuwanie się pokarmu przez układ pokarmowy i zapobiega zaparciom. Ten nierozpuszczalny dodaje objętości treści jelitowej, co może ułatwić wypróżnianie. Dodatkowo, spożycie odpowiedniej ilości błonnika może zmniejszać ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2, otyłość oraz niektóre nowotwory, poprzez regulację poziomu cukru i cholesterolu, kontrolę masy ciała oraz wspieranie zdrowej mikroflory jelitowej.

 

Dobre źródła naszego dzisiejszego superbohatera to:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe
  • strączki (fasola, soczewica, ciecierzyca)
  • gruboziarniste kasze, płatki i otręby
  • warzywa i owoce (najlepiej ze skórką)
  • nasiona, pestki i orzechy
  • siemię lniane
  • babka płesznik

Ważne! Błonnik wiąże wodę, więc kluczowe jest by pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody. Bez niej, możesz paradoksalnie nasilić problemy z zaparciami i pracą przewodu pokarmowego. 

O błonniku, diecie, aktywności

znajdziesz dużo informacji na naszym instagramie!