sztuki-studio.pl

Czy strączki powodują . . . puszczanie bąków?

Jeżeli na Twoim talerzu nie goszczą strączki, to gorąco zachęcamy do dania im szansy! Rośliny te są bogate w białko roślinne, błonnik, witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, co sprawia, że są one ważnym składnikiem diety dla wielu ludzi na całym świecie, głównie wegan i wegetarian. Najpopularniejsze rodzaje strączków obejmują m.in.  fasolę, groch, soczewicę, ciecierzycę, soję. Możliwe, że po ich spożyciu zaobserwowałeś wzmożone gazy – wyjaśniamy!

 

Strączki zawierają w swojej strukturze węglowodany złożone, takie jak rafinoza, stachioza i galaktoza, które są trudne do strawienia w naszym przewodzie pokarmowym. Kiedy te cukry docierają do jelita grubego, są one metabolizowane przez bakterie jelitowe, co prowadzi do produkcji gazów, takich jak wodór, dwutlenek węgla i metan. Ponadto, niektóre składniki strączków, takie jak błonnik pokarmowy, mogą również wpływać na proces fermentacji w jelitach. Więc tak – puszczamy więcej bąków!

 

Dobra informacja jest taka, że jedząc często strączki zwiększasz ich tolerancję przez układ pokarmowy. Następuje wtedy rozwój mikroflory jelitowej – bakterie jelitowe odpowiedzialne za trawienie i fermentację złożonych węglowodanów obecnych w strączkach, przystosowują się do ich przetwarzania. Tym samym, wzdęcia i gazy po spożyciu cieciorki czy soczewicy, są z czasem coraz mniejsze.

 

Jak ograniczyć problemy z gazami?

 

  • wprowadzaj strączki stopniowo do swojej diety oraz sprawdzaj na bieżąco tolerancję
  • namaczaj strączki przed gotowaniem, aby zmniejszyć ilość substancji odpowiedzialnych za występowanie dolegliwości
  • długo gotuj nasiona przed spożyciem
  • jedz strączki z zielonymi, liściastymi warzywami, których enzymy pomogą w trawieniu
  • unikaj nadmiernych ilości strączków w jednym posiłku

Jeśli masz pytania dotyczące odżywiania zachęcamy do napisania wiadomości