sztuki-studio.pl

Jajka - fakty i mity

Jajka – budzą kontrowersje, niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich życia, a niektórzy obwiniają je o wszelkie zło. Nieważne do której grupy należysz, zawsze warto zwiększyć swoją wiedzę. Dziś przedstawiamy kilka faktów i kilka mitów na ich temat. Zaczynamy!

 

Jajka zwiększają poziom cholesterolu: FAKT/MIT

Jajka podnoszą poziom lipoproteiny LDL (tej złej) we krwi, ale wpływ spożywanych jajek określa się jako… niewielki. Co więcej, obserwuje się różnice w indywidualnej odpowiedzi na jajka. W meta-analizie wykazano, że 1 jajko podnosi stężenie LDL o ok. 5,6 mg/dl4 – czyli stosunkowo niewiele. Około 1/4 osoób jednak może doświadczać większego wzrostu LDL i osoby te określa się jako hyper responders.

 

Należy jeść X jajek tygodniowo: MIT

Oczywiście, możemy się spotkać z zaleceniami typu: możesz zjeść tylko 5 jajek tygodniowo albo jedz 18 jajek w tygodniu i będzie super. Jednakże nie ma jednej oficjalnej i uniwersalnej recepty. WHO podaje, że osoby zdrowe mogą jeść 12 jajek tygodniowo, a AHA (American Heart Association) mówi o 1-2 jajkach dziennie. Wszystko zależy od stanu zdrowia, profilu lipidowego, metabolizmu węglowodanów, całości diety oraz indywidualnej tolerancji.

 

Jajka mogą być elementem zdrowej diety: FAKT

TAK! Jajka to świetne źródło białka wysokiej jakości, a także witamin A, D, E i K oraz żelaza czy cynku. Odpowiadają za odczuwanie dużej sytości poposiłkowej i mają szerokie zastosowanie w kuchni. Ale – jak ze wszystkim – należy zachować umiar w ich spożyciu, szczególnie w przypadku cukrzycy typu II, nadciśnienia i zaburzeń lipidowych. Schorzenia te wraz z nadmiarem jajek mogą znacząco zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

 

Jajka są bogate w luteinę i zeaksantynę: MIT

Na pewno gdzieś obiło Ci się o uszy, że jajka to bogactwo luteiny. Okej, jajka zawierają i luteinę, i zeaksantynę (wartościowe antyoksydanty), ale jedno jajko dostarcza około 300 mcg tych składników. Nie wiesz czy to dużo? Tyle samo znajdziesz w dwóch gramach szpinaku.

 

Kompozycja posiłku z jajkami ma znaczenie: FAKT

Jajecznica na maśle czy boczku z pszenną bułką to zupełnie inny posiłek niż sałatka z ugotowanym jajkiem czy żytnie pieczywo z guacamole i jajkiem w koszulce. Połączenie jajek z tłuszczami nasyconymi pochodzenia zwierzęcego będzie zwiększać ich niekorzystny wpływ na cholesterol i lipoproteiny LDL we krwi. Z kolei jajka z warzywami i tłuszczami wielonienasyconymi pochodzenia roślinnego to przykład odżywczego, zbilansowanego posiłku, który będzie wspierał nasz organizm. Wybieraj mądrze.

 

Jajka są ciężkostrawne: MIT

Jajka przez większość osób są łatwo trawione i przyswajalne. Najlepiej reagujemy na jajka gotowane na miękko lub jajka w koszulce. Jeżeli doświadczasz dyskomfortu po zjedzeniu jajek, może to oznaczać zaburzenia mikroflory jelitowej lub po prostu nie służy Ci forma podania jajek (np. smażone na boczku).

 

Na koniec, przypominamy też o oznaczeniach, które znajdziemy na jajkach. Oczywiście ideałem byłoby kupowanie jajek od babci ze wsi, niemniej jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Każde jajko kupowane w  sklepie powinno mieć pieczątkę. Najważniejsze, by wiedzieć co oznaczają pierwsze cyfry:

“0” – jaja z chowu ekologicznego

“1” – jaja z wolnego wybiegu

“2” – jaja z chowu ściółkowego.

“3” – jaja z chowu klatkowego

Tzw. zerówki będą najlepszym wyborem.