sztuki-studio.pl

Dlaczego warto jeść sezonowo?

Zmieniające się pory roku, a tym samym dostępność do innych produktów w danym sezonie, to idealna wskazówka podczas gotowania! Warto podążać tym naturalnym trybem – a dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka!

Powód numer 1:

Sezonowe warzywa i owoce są bardziej aromatyczne i smaczne. Czy pomidory w zimie  Ci smakują? Nie musimy chyba odpowiadać. W sezonie, droga dostaw jest zazwyczaj krótsza, co sprawia, że produkty są maksymalnie świeże. Tym samym, zawierają więcej witamin i innych składników odżywczych, a mniej pestycydów oraz innych niekorzystnych środków.

Powód numer 2:

Bazując na sezonowych produktach, jesteśmy w stanie z łatwością urozmaicać naszą dietę, modyfikując ulubione posiłki. Jeżeli kochasz owsianki, to w lecie jedz je z truskawkami i malinami, a w zimie przygotuj pieczoną wersję z jabłkiem i cynamonem. Makaron na wiosnę: ze szparagami i dodatkiem nabiału, a na jesień: z bakłażanem i papryką.

Powód numer 3:

Sezonowość warzyw i owoców wpływa na ich dostępność i cenę. Próbowałaś kiedyś znaleźć świeże truskawki poza sezonem? To doskonale wiesz, że po pierwsze – nie będzie ich na lokalnym targu, po drugie – ich smak nie będzie miał wiele wspólnego z prawdziwą truskawką, a po trzecie – zapłacisz za nie tyle, co za dobry krem. Czy warto?

Powód numer 4:

Twoje wybory żywieniowe mają wpływ nie tylko na Twoje zdrowie czy wygodę gotowania. Sięganie po aktualnie dostępne warzywa i owoce wspiera lokalne gospodarstwa, a także chroni nasze środowisko poprzez zmniejszenie emisji CO2 związanej z transportem.