Ćwiczyć czy nie ćwiczyć? Oczywiście, że ćwiczyć! Wzmocnione i elastyczne mięśnie brzucha pomagają utrzymać prawidłową postawę, lepiej wspierają powiększającą się macicę, a odpowiednio aktywowane i ćwiczone, wspierając kresę białą, stanowią czynnik profilaktyczny nadmiernego rozejścia mięśni prostych brzucha czy zespołu skrzyżowania dolnego w ciąży.
Pytanie, które mięśnie brzucha należy angażować, a których angażowania należy unikać? Na “mięśnie brzucha” składa się kilka mięśni: boczne i przednie: skośny zewnętrzny oraz wewnętrzny, mięsień prosty, mięsień poprzeczny, mięsień piramidowy, a także tylne: czworoboczny lędźwi i międzypoprzeczne boczne lędźwi.
Staramy się unikać jedynie nadmiernego angażowania mięśni prostych brzucha. Ich wzmożone napięcie może dać efekt odwrotny od zamierzonego – przyczynić się do wzrostu ciśnienia śródbrzusznego i tym samym patologicznego rozejścia kresy białej oraz osłabienia mięśni dna miednicy.
Dlatego w ciąży raczej unikaj ćwiczeń typu brzuszki – zaprzyjaźnij się z piłką pilatesową i piłką gimanstyczną. Jest dużo ćwiczeń, które możesz bezpiecznie wykonywać z piłkami, najlepiej będzie jeśli pójdziesz nawet na jedną 'lekcję’ do wykwalifikowanej trenerki, położnej lub fizjoterapeutki uroginekologicznej, by nauczyć się jak wykonywać tego typu ćwiczenia. A, i pamiętaj, że Twój trening nie powinien opierać się tylko na ćwiczeniu brzucha- rozwijaj całe ciało.
Ważnym elementem tej układanki będą także odpowiednie nawyki toaletowe, poprawna technika kasłania i kichania, prawidłowe wstawanie z pozycji leżącej, oraz techniki oddechowe.
źródło: Znaczenie aktywności fizycznej i zalecane formy ćwiczeń ruchowych u kobiet w ciąży; Pismo recenzowane ; Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie ; Kultura Fizyczna; Cz.16; Nr 3/2017; s.139-151