W PIERWSZYM TRYMESTRZE – badacze zaobserwowali u kobiet ciężarnych wyraźny spadek libido – to naturalne, że w tym czasie możesz mieć mniejszą ochotę na seks. Wiąże się to przede wszystkim ze wszystkimi dolegliwościami towarzyszącymi pierwszym tygodniom ciąży. Jeśli jednak objawy są u Ciebie łagodne, a brak strachu przed zajściem w ciążę naturalnie zanikł i nie przestajesz być aktywna seksualnie, pamiętaj o odpowiedniej higienie współżycia – wszelkie infekcje i zakażenia mogą być niebezpieczne dla rozwijającej się ciąży.
W DRUGIM TRYMESTRZE – zaobserwowano wzrost snów i fantazji seksualnych, co jest związane ze zmianami hormonalnymi i fizjologicznymi, takimi jak przekrwienie okolicy narządów płciowych, oraz intensywniejszym i szybszym zwilżaniem ścian pochwy. W tym okresie zauważono również wzrost osiągania satysfakcji seksualnej. Jedynie ciężarne, u których występują krwawienia oraz skurcze macicy w tym trymestrze oraz kobiety, które kilkukrotnie poroniły, powinny w tym okresie zaprzestać współżycia.
W TRZECIM TRYMESTRZE ciąży zauważa się wyraźny spadek aktywności seksualnej i zmniejszenie częstotliwości stosunków. Nie jest to jednak regułą! Wszystko zależy od Twojego indywidualnego samopoczucia i potrzeb. Powstrzymanie się od współżycia jest konieczne w przypadku niektórych powikłań przebiegu ciąży, takich jak przedwczesne odpłynięcie wód płodowych, krwawienie oraz zagrożenie porodem przedwczesnym.
Pamiętaj, że seks i orgazm powodują wydzielanie oksytocyny i jednocześnie rozluźnienie, więc orgazmy mogą być bardzo przydatne przed i w trakcie porodu!
Seksualność kobiet w ciąży; Seksuologia Polska 2011, 9, 2, 85–90 Copyright © 2012 Via Medica, ISSN 1731–6677